Dlaczego warto stosować breadcrumbs
w sklepach internetowych?

Spółka blog berber

Pozycjonowanie stron jest szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych, w których liczba wejść ma najczęściej przełożenie wprost, na zyski osiągane przez sprzedawcę. Oprócz tego warto pamiętać, że im potencjalny klient będzie mógł łatwiej nawigować po stronie sklepu, tym większa szansa, że zdecyduje się na zakup. Z jedną i druga kwestią mają związek breadcrumbs, czyli okruszki. Co kryje się za tą nazwą?

Spis treści

Co to jest breadcrumbs i do czego służy?

Jak już wcześniej wspomniano, okruszki oznaczają najprostszą drogę od strony głównej, do podstrony, na której aktualnie znajduje się użytkownik. Klikając na pojedyncze ich elementy, można z łatwością przenosić się na wyższe podstrony. Dzięki temu można bardzo łatwo poruszać się w obrębie witryny, która posiada wiele podstron, uporządkowanych hierarchicznie. Oczywiście nawigacja na stronie może też przybierać inne formy, takie jak zakładki, czy kategorie. Jednak w sklepach internetowych to okruszki odgrywają bardzo istotną rolę.

Jest to krótki tekst, który najczęściej znaleźć można na górze podstrony. Jednocześnie nie pełni on tylko i wyłącznie roli informacyjnej, choć to również ma znaczenie i pozwala internautom odnaleźć się na danej stronie. Jego ważnym zadaniem jest tak zwana nawigacja okruszkowa. Co to oznacza?

Jaką rolę pełni nawigacja okruszkowa w sklepie internetowym

Jak już wcześniej wspomniano, okruszki oznaczają najprostszą drogę od strony głównej, do podstrony, na której aktualnie znajduje się użytkownik. Klikając na pojedyncze ich elementy, można z łatwością przenosić się na wyższe podstrony. Dzięki temu można bardzo łatwo poruszać się w obrębie witryny, która posiada wiele podstron, uporządkowanych hierarchicznie. Oczywiście nawigacja na stronie może też przybierać inne formy, takie jak zakładki, czy kategorie. Jednak w sklepach internetowych to okruszki odgrywają bardzo istotną rolę.

Do konkretnych podstron sklepu, które najczęściej zawierają opisy produktów, internauci trafiają bardzo często za pośrednictwem reklam, albo wyszukując dany produkt w sieci. Jeżeli więc lądujemy na takiej podstronie, to zakładając, że w sklepie jest ich bardzo duża ilość, odnalezienie wśród wielu zakładek właściwej kategorii produktów może być dość trudne. Okruszki umożliwiają właśnie tego rodzaju nawigację.

Rodzaje nawigacji okruszkowej

Istnieje kilka rodzajów nawigacji okruszkowej.

Pierwsza z nich oparta jest na hierarchii. Znaczy to, że kolejne elementy oznaczają niższe (czy jak kto woli – głębsze) kategorie podstron, aż do podstrony, na której w danym momencie się znajdujemy. Taka nawigacja dobrze oddaje strukturę całej witryny i pozwala łatwo się odnaleźć.

Wiele sklepów stosuje jednak również podział swoich produktów na osobne kategorie. Łatwo zobrazować to na przykładzie sklepu z butami. Produkty będą tu podzielone na takie grupy (będące jednocześnie podstronami) jak: buty sportowe, zimowe, eleganckie i wiele innych.

Jednak niezależnie od tego może istnieć również drugi system kategorii, na przykład oznaczający kolory, rozmiary, materiał, z jakiego wykonano buty itd. Nawigacja oparta na kategoriach będzie więc oddawać nie tylko drogę od strony głównej, do strony produktu, ale również kategorie, w których się on znajduje.

Istnieje jeszcze nawigacja oparta na historii, jednak w praktyce okazuje się ona najmniej użyteczna i rzadko się ją stosuje.

Nawigacja okruszkowa w sklepie – jak pomaga zwiększyć sprzedaż?

Zakładając, że potencjalny klient trafia na stronę produktu wprost z wyszukiwarki, albo za pośrednictwem reklamy, to należy pamiętać, że produkt, który znajdzie, może nie przypaść mu do gustu. Zresztą najczęściej tak właśnie prawdopodobnie będzie. To, co może zrobić w tym momencie sprzedawca, to zachęcić go do pójścia nieco dalej. Jeżeli jednak nasz klient już się znalazł na danej stronie, to należy przypuszczać, że stało się tak nie przypadkiem. Być może zainteresują go produkty podobne? Zostając przy podanym wcześniej przykładzie z butami, warto się zastanowić, co można jeszcze klientowi zaproponować.

Przeczytaj również: Co powinna zawierać dobra wyszukiwarka produktów w sklepie internetowym?

Jeżeli więc trafia on na podstronę, na której znajduje się oferta butów jakiegoś konkretnego typu – na przykład butów turystycznych, to należy dać mu możliwości wyjścia z tej podstrony, które zwiększają szansę na sprzedaż. Może to być na przykład kategoria z butami tego samego rodzaju albo kategoria z butami zimowymi, czy przecenionymi.

Dzięki temu klient może łatwo zorientować się w tej części oferty sklepu, która faktycznie go interesuje. Doświadczenie mówi, że kiedy sprzedawca zostawia mu taką możliwość, to szansa, że dojdzie do transakcji, jest zdecydowanie większa – po prostu zwiększa się szansa, że klient znajdzie coś dla siebie.

Chyba każdy, kto choć raz korzystał ze sklepu internetowego o trudnej i skomplikowanej nawigacji, która nie pozwala łatwo odnaleźć produktów interesującej nas kategorii, wie, że taka konstrukcja strony nie zachęca do kontynuowania zakupów. Z kolei menu okruszkowe w sklepie internetowym znacznie tę nawigację ułatwia, dzięki czemu klient czuje się w sklepie pewniej i jest bardziej skłonny wydać pieniądze.

To, na jakiej pozycji pojawi się nasza strona na liście wyników, zależy od algorytmów Google. Z roku na rok są one coraz inteligentniejsze i biorą pod uwagę coraz większą liczbę czynników. Jednym z nich jest uporządkowanie informacji na stronie.

W praktyce strony, którym nadano uporządkowaną, pozwalającą na łatwą nawigację strukturę są znacznie wyżej przez wspomniane algorytmy oceniane, niż strony zbudowane chaotycznie.

Breadcrumbs są tu jedną z lepszych i łatwiejszych metod. Kolejnym czynnikiem jest wewnętrzne linkowanie. Wszyscy twórcy stron wiedzą dokładnie jak bardzo jest to ważne i jak mocno wpływa na ocenę strony. Każdy element okruszków jest de facto osobnym linkiem, który kieruje do określonej podstrony wyższego rzędu, albo kategorii. Dzięki temu każda podstrona witryny zyskuje automatycznie bardzo sensowny zestaw linków do linkowania wewnętrznego.

Przemyślana nawigacja okruszkowa to mniejszy współczynnik odrzuceń

Kolejną ważną kwestią jest współczynnik odrzuceń. Specjaliści spierają się dziś o to, jak dużą rolę odgrywa on w pozycjonowaniu, to znaczy jak bardzo istotny jest z punktu widzenia algorytmów Google. Na pewno ma jednak duże znaczenie z punktu widzenia sklepu. Oznacza on procent wejść na stronę, które nie kończą się przejściem dalej (w jakimkolwiek kierunku, ale dalej na danej stronie), tylko opuszczeniem witryny.

Dobrze przemyślane okruszki potrafią zachęcić potencjalnego klienta do tego, żeby zajrzał na inne podstrony i zapoznał się z ofertą sklepu. W praktyce oznacza to większą ilość wejść na poszczególne podstrony witryny, co również jest istotne z punktu widzenia SEO.

Z punktu widzenia pozycjonowania, okruszki są ważne z jeszcze jednego powodu. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z internetu – a w tym również ze sklepów internetowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju to bardzo często możliwość korzystania z nawigacji głosowej. Zastosowanie breadcrumbs sprawia, że strona może być łato dostosowana do potrzeb właśnie takiej nawigacji. Takie dostosowanie staje się ostatnio kolejnym czynnikiem, który wpływa na ostateczną ocenę strony i jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

O czym pamiętać, projektując nawigację okruszkową?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nawigacja okruszkowa musi zostać zaimplementowana na stronie w sposób poprawny. Tylko to gwarantuje jej działanie i pozytywny wpływ na ocenę witryny. Okruszki muszą być przede wszystkim jak najbardziej użyteczne dla użytkownika strony i pozwolić mu się na niej łatwo odnaleźć. Po pierwsze więc należy umieścić je w takim miejscu, żeby internauci nie musieli ich szukać. Przyjęło się, że najczęściej umieszcza się je na górze strony po lewej. Właśnie tam użytkownicy szukają najczęściej możliwości nawigacji po stronie.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na to, żeby okruszki uwzględniały możliwie wszystkie kategorie, w jakich znajduje się dany produkt. Jednak zbyt długi łańcuch okruszków może sprawić również, że potencjalny klient się zniechęci z powodu dużej ilości informacji, a więc warto tu zachować umiar.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się Agencja Interaktywna?

Jak się okazuje, okruszki przynoszą stronie, a zwłaszcza sklepom internetowym wiele korzyści, a umiejętne ich wykorzystanie może przyczynić się do zwiększenia widoczności sklepu, a co za tym idzie również do polepszenia wyników finansowych firmy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze są one tak samo potrzebne. Witryny składające się z wielu elementów, charakteryzujące się hierarchicznym układem podstron (czyli na przykład właśnie sklepy internetowe) najbardziej skorzystają z możliwości, jakie one dają.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY
KONTAKT

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę w ciągu 72 godzin.

ZAPYTAJ O WYCENĘ

Strona wykorzystuje pliki Cookies. Więcej informacji znajduje się tutaj. ZAMKNIJ