Modernizacja strony WWW
- Kiedy ją wykonać?

Spółka blog berber

Strona internetowa jest swego rodzaju wizytówką firmy w internecie. Wizytówką o wiele bardziej skuteczną, bo dostępną dla ogromnej ilości ludzi i przekazującą znacznie więcej informacji. Jednak internet w dzisiejszych czasach rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, a strony i stosowane na nich rozwiązania stają się przestarzałe wcześniej, niż byśmy sobie tego życzyli. W praktyce znacznie obniża to ich skuteczność, czyli również korzyści, jakie powinny przynosić. Dlatego właśnie od czasu do czasu konieczna jest modernizacja strony internetowej.

Spis treści

Modernizacja strony internetowej – kiedy jest potrzebna?

Chyba większości z nas oczywisty wydaje się fakt, że stawianie strony internetowej, a zwłaszcza strony firmowej ma zawsze jasno określony cel. Może to być na przykład dotarcie z ofertą przedsiębiorstwa do większej liczby potencjalnych klientów, czy partnerów. Celem takim może być również stworzenie platformy zdalnej sprzedaży, która pozwala na zwiększenie osiąganych zysków. Jeszcze innym zadaniem strony WWW jest pozytywne wpłynięcie na wizerunek firmy.

Najnowsze trendy w biznesie pokazują wyraźnie – nawet prosta strona internetowa jest w dzisiejszych czasach absolutnie koniecznym medium do komunikacji z klientami. Warto tu również wspomnieć, że odpowiednio zaprojektowana strona, w połączeniu z dostępnymi narzędziami analitycznymi jest potężnym narzędziem, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się znacznie więcej o potrzebach klienta na ciągle zmieniającym się rynku. Dzięki temu możliwe jest szybsze reagowanie i pozostawanie o krok przed konkurencją.

SEO – słowo klucz dzisiejszego internetu

Jedną z najważniejszych kwestii w dzisiejszym internecie jest SEO, czyli pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych. Każda strona zajmuje w danym momencie określoną pozycję w wyszukiwaniach Google. Dzieje się tak za sprawą algorytmów, które decydują o kolejności wyświetlania wyników wyszukiwania na podstawie różnorodnych czynników.

Te czynniki to między innymi:

  • ilość istniejących, zewnętrznych odniesień do naszej strony,
  • jakość umieszczonych na niej treści,
  • ilość odwiedzających ją internautów,
  • sposób organizacji strony.

W praktyce redesign strony internetowej jest konieczny, kiedy w wynikach wyszukiwania znajduje się ona na dalekich pozycjach, a jego skutkiem może być znaczne zwiększenie widoczności witryny.

Przeczytaj również: Pozycjonowanie – Sposób na zdobycie nowych klientów

Zbyt mała liczba klientów

Jeżeli ruch w naszej firmie jest w dużej mierze generowany przez naszą stronę internetową, a ilość klientów pozostaje niewystarczająca, to jest to wystarczający powód do przyjrzenia się architekturze naszej witryny.

Być może jest ona skonstruowana w sposób nieprzystępny dla potencjalnych klientów albo odnalezienie istotnych informacji jest w jakiś sposób utrudnione. Istnieje wiele nowoczesnych narzędzi analitycznych, które pozwalają nam sprawdzić, w jaki sposób internauci poruszają się po stronie, czy jakie elementy przyciągają ich uwagę.

Narzędzia takie pozwalają również na zdiagnozowanie najczęstszych przyczyn, z powodu których osoby wchodzące na stronę nie decydują się na zakup. Dzięki takiej wiedzy modernizacja strony WWW może być wykonana we właściwy sposób.

Mobilna wersja strony internetowej

W dzisiejszych czasach statystyki są bezlitosne – większość wejść na strony internetowe odbywa się z urządzeń mobilnych. Coraz więcej jest również internautów, którzy już prawie w ogóle nie używają tradycyjnych komputerów, a z internetu korzystają wyłącznie dzięki smartfonowi albo tabletowi.

Dlatego właśnie konieczne jest dziś opracowanie dla naszej strony również wersji mobilnej. Czas, w którym opcja taka była tylko nieobowiązkowym dodatkiem, zdecydowanie minął. Statystyki pokazują, że internauci korzystający z urządzeń mobilnych bardzo szybko wycofują się ze stron niedostosowanych do ich potrzeb.

Strony posiadające wersje mobilne są dziś również premiowane przez algorytmy Google, a więc jest to istotne także z punktu widzenia pozycjonowania.

Przeczytaj również: Strony internetowe dostosowane do urządzeń mobilnych

Odpowiedni wygląd strony

Internetowa estetyka rozwija się tak samo szybko, jak sam internet, a dobry projekt graficzny strony internetowej to rzecz tak samo cenna, jak gotowa witryna. Doświadczenie pokazuje, że internauci najczęściej nie poświęcają dużej uwagi stronom, których grafika nie odpowiada dzisiejszym oczekiwaniom.

Warto zwrócić uwagę, że również w tej dziedzinie panują swoiste mody, a najlepsi graficy i twórcy stron nieustannie podążają ich tropem. Strona WWW, która jest nie tylko użyteczna, ale również cieszy oko, najczęściej procentuje w postaci zwiększonego zysku firmy.

Warto pamiętać również o fakcie, że strona to bardzo często przestrzeń, w której przedsiębiorcy spotykają się po raz pierwszy ze swoimi klientami, czy partnerami biznesowymi. Powinna być więc ona traktowana jak wizytówka firmy albo jej siedziba w przestrzeni internetu.

Wygląd strony powinien być dostosowany do charakteru naszej działalności. Tworzenie strony internetowej zaczyna się dziś bardzo często od zadania pytania o to, kim będą jej potencjalni odbiorcy i jaką wizję firmy ma im dana witryna ukazać. Odpowiedni wygląd strony może sprawić, że klienci już od pierwszej chwili wiedzą, że trafili we właściwe miejsce.

Odnaleźć się na stronie – dlaczego to takie ważne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, strona WWW jest narzędziem, które służy osiągnięciu określonego celu. Goście odwiedzający stronę muszą być w stanie jak najłatwiej i jak najszybciej odnaleźć dokładnie to, po co przyszli. Do tego niezbędne jest opracowanie takiego jej układu, który pozwoli łatwo nawigować po zasobach witryny i szybko poruszać się pomiędzy różnymi jej częściami. Z drugiej strony, odpowiednio przemyślana architektura strony pozwala w sposób subtelny kierować krokami odwiedzających ją internautów i prowadzić ich właśnie tam, gdzie chcemy, by się znaleźli. Najczęściej będzie to sklep internetowy, formularz kontaktowy, czy strona z danymi kontaktowymi naszego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również: Proces projektowy tworzenia strony internetowej

Modernizacja – czyli co?

Modernizacja strony to szereg działań, które prowadzą do osiągnięcia kilku, zasadniczych celów.

Pierwszym z nich jest dostosowanie witryny do wymagań dzisiejszego, ciągle zmieniającego się internetu. Najważniejszym aspektem jest tu wprowadzenie takich zmian na stronie, które sprawią, że będzie ona bardziej wartościowa z punktu widzenia algorytmów najważniejszych wyszukiwarek. Dzięki temu strona dociera do większej liczby odbiorców, a jej pozostałe funkcje są spełniane lepiej.

Modernizacja strony WWW to również proces diagnozowania problemów i wprowadzania konkretnych zmian.

Wiąże się to najczęściej z przeorganizowaniem jej architektury, zmianą warstwy graficznej na bardziej atrakcyjną dla użytkowników, czy umieszczeniem na stronie wartościowych, ciekawszych, czy po prostu bardziej przydatnych dla użytkownika treści.

Korzyści płynące z modernizacji strony WWW

Zasadniczą korzyścią, którą daje przebudowa strony internetowej, jest zwiększenie ruchu internautów, co z kolei przekłada się na łatwiejsze osiąganie postawionych stronie celów i lepsze wyniki firmy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy strona WWW jest dla nas podstawowym narzędziem do kontaktów z klientami.

Czasami zwykłe odświeżenie strony, ograniczone do jej warstwy graficznej i drugorzędnych treści, może sprawić, że będzie ona o wiele bardziej atrakcyjna dla odwiedzających, którzy chętnie będą z niej korzystać.

Kiedy wykonać modernizację strony?

Wyżej poruszone kwestie w wystarczający sposób odpowiadają na postawione we wstępie pytanie, warto jednak podsumować dotychczas omówione zagadnienie.

Innowacyjne strony internetowe to nie tylko witryny najbardziej nowoczesne. To również strony, które dostosowują się do potrzeb ciągle i dynamicznie zmieniającego się internetu.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się agencja interaktywna

Modernizację strony należy więc wykonywać regularnie, w określonych odstępach czasu. Oprócz tego modernizacja konieczna będzie zawsze wtedy, kiedy z jakiegoś powodu dochodzimy do wniosku, że nasza witryna nie spełnia wymagań, jakie przed nią stawiamy. Złe wyniki firmy są tu tylko jednym z wyznaczników.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY
KONTAKT

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę w ciągu 72 godzin.

ZAPYTAJ O WYCENĘ

Strona wykorzystuje pliki Cookies. Więcej informacji znajduje się tutaj. ZAMKNIJ