Pozycjonowanie - sposób na zdobycie nowych klientów

Pozycjonowanie stron internetowych

Czy taka forma e-marketingu działa?

Nieograniczony zasięg internetu daje możliwość promowania strony internetowej właśnie poprzez pozycjonowanie. W dzisiejszych czasach samo posiadanie strony internetowej nie jest wystarczające. Perfekcyjność oraz idealne zaprojektowanie strony www bez dodatkowej promocji nie przyniesie określonych korzyści.

Co to jest pozycjonowanie?

Jest to długoterminowy proces, który ma na celu uzyskanie jak najlepszej pozycji strony w wynikach wyszukiwania pod określonymi frazami. Poprzez szereg różnych czynności promuje się stronę internetową w taki sposób aby została ona uznana jako wartościowa i zaczęła pojawiać się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to proces ciągły, a czas w jakim uzyskany będzie końcowy efekt jest różny, gdyż zależy to przede wszystkim od konkurencyjności danych fraz. W przypadku dużej konkurencyjności cały proces doprowadzenia strony www na określone frazy do top10 może trwać od pół roku w górę, przy małej konkurencji efekty są już widoczne nawet po 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia prac.

Dlaczego użytkownicy pozyskani z wyników
wyszukiwania są wartościowi? 

Dzięki pozycjonowaniu strona internetowa jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Ważne by widoczność sprowadzała się do pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania, ponieważ właśnie tam zaglądają najczęściej użytkownicy korzystający z wyszukiwarki. Pozycjonując stronę sprawiamy, iż po wpisaniu określonej frazy strona ta pojawia się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, ale co najważniejsze odpowiadamy w ten sposób na intencję użytkownika. W przeciwieństwie do reklamy radiowej, telewizyjnej, prasowej czy innych form reklamy, pozycjonowanie stron daje nam możliwość dotarcia do konkretnych użytkowników – takich, którzy poszukują dokładnie takiej usługi jaką oferujemy, czy takiego produktu jaki sprzedajemy w sklepie internetowym. Dlatego tak ważny jest użytkownik pozyskany z wyników wyszukiwania – bo świadomie wszedł on na naszą stronę wiedząc czego szuka. Naszym zadaniem jest jedynie odpowiednie pokierowanie działaniami takiego użytkownika, a to już uzyskuje się poprzez odpowiedni projekt strony internetowej i przejrzyste oraz czytelne przedstawienie oferty/usługi.

Od czego zależy koszt pozycjonowania?

Przede wszystkim na koszty wpływa sumaryczna liczba fraz, na które strona ma być pozycjonowana, ale najważniejszym czynnikiem jest tutaj konkurencyjność pojedynczej frazy. Częstym błędem jest postrzeganie konkurencyjności frazy poprzez ilość wyników wyszukiwania. Są  takie branże, dla których ta liczba jest stosunkowo mała, za to konkretne frazy są bardzo konkurencyjne.

Nie zawsze jednak konkurencyjna fraza idzie w parze z wartościowym ruchem na stronie, są bowiem frazy o dużej konkurencyjności, które nie generują konwersji. Przez konwersję rozumiemy wykonanie stosownej akcji na stronie internetowej, może to być np. dokonanie zakupu, wysłanie zapytania mailowego itp. Zdecydowanie częściej konwertują natomiast frazy doprecyzowane, np. zupełnie inną konwersję uzyskamy z frazy „pozycjonowanie”, a inną z „pozycjonowanie sklepów internetowych”. W tym drugim przypadku intencją użytkownika jest konkretna usługa, natomiast pierwszy przypadek to fraza bardzo ogólna. Spełniać ona może inną funkcję, podnosi prestiż firmy (niektórzy szukając usługi pozycjonowania wybierają firmy będące wysoko w wynikach pod tą frazą).

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Można powiedzieć, że głównymi składowymi jakie wchodzą w cały proces pozycjonowania jest optymalizacja strony + link building. Podstawą jest to aby witryna była odpowiednio zoptymalizowana, w niektórych wypadkach nawet samą optymalizacją można podnieść jej pozycję. Na czym polega optymalizacja strony? Audyt strony zawiera bardzo wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę i jest to temat na osobny artykuł. W dużym skrócie poniżej przedstawiam kroki jakie należy podjąć przy optymalizacji:

  • dodanie strony do Google Search Console,
  • zadbanie o odpowiednie tytuły podstron i opisy,
  • optymalizacja contentu na stronie oraz zadbanie o odpowiednią ilość treści, która musi być przede wszystkim użyteczna dla odwiedzających, a także angażować odwiedzających i zachęcać ich do wykonania jakiejś akcji np. zakupienie produktu w sklepie internetowym,
  • Optymalizacja innych elementów na stronie takich jak tytuły obrazków, odpowiednie nagłówki, linkowanie wewnętrzne itd.

Bez wprowadzenia podstawowych działań optymalizacyjnych nie powinno rozpoczynać się procesu zdobywania linków do strony.

Podsumowując, należy pamiętać, że każda strona internetowa powinna być projektowana z myślą o użytkownikach; nieść jakąś wartość dla odwiedzających. Jeśli ten element zostanie zachowany wówczas w połączeniu z pozycjonowaniem jest to bardzo efektywny sposób na pozyskiwanie nowych klientów.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Strona wykorzystuje pliki Cookies. Więcej informacji znajduje się tutaj. ZAMKNIJ