Strony www tworzone z myślą
o niepełnosprawnych - kilka słów
o dostępności

Strony www tworzone
z myślą
o niepełnosprawnych
- kilka słów
o dostępności

Dostępność stron internetowych

Wielu Polaków,
wiele stron
do dostosowania

Wyniki Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) z 2014 r. donoszą, że w Polsce jest nawet 7,7 miliona osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Osoby niepełnosprawne mają ograniczoną zdolność wykonywania czynności jakie wykonuje człowiek w pełni zdrowy.

Tylko połowa stron publicznych jest dostosowana

Trudności z jakimi spotykają się niepełnosprawni są różne. Od braku podjazdów dla wózków, niedostosowanych łazienek, braku przyjaznych parkingów po źle zaprojektowane strony internetowe. No właśnie, jak powinny wyglądać strony www dla osób niepełnosprawnych?

Najpierw warto zdać sobie sprawę z tego, że od czerwca 2015 r. prawo polskie nakazuje wszystkim jednostkom administracyjnym i rządowym realizacje minimalnych wymagań Web Content Accessibility Guidelines w zakresie m.in. stron internetowych, które mają być dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Co ciekawe dostępność serwisów publicznych dla osób niepełnosprawnych to zaledwie 48,2%. Według „Raportu Dostępności” z 2018 r. tendencja wzrostowa jest, ale niezwykle mała. W 2017 r. procent dostępności wynosił tylko 47,8

Trochę lepiej radzi sobie sektor prywatny. Sklepy internetowe, portale informacyjne czy strony rozrywkowe są lepiej przystosowane, co nie oznacza, że na tym polu wszystko jest już zrobione.

Fundusz o dostępności

14 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W ramach tej ustawy ma powstać Fundusz Dostępności, jeśli dostępność architektoniczna i cyfrowa będzie niezadowalająca każdy niepełnosprawny będzie mógł to zgłosić. Jeden z zapisów tej ustawy dotyczy “zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej w instytucjach publicznych (na przykład brak barier architektonicznych, właściwe oznakowanie, dostępne strony internetowe)”. Wprawdzie dotyczy to internetowych stron rządowych, to można zakładać, że powstanie szerszy trend, który zbuduje standard budowania stron dostosowanych do niepełnosprawnych użytkowników w każdym sektorze.

Czy warto mieć stronę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych?

Dobrze jest wyjść z założenia, że warto. Z kilku powodów. Po pierwsze osoby z niepełnosprawnością dzisiaj upatrują w internecie sprzymierzeńca, który poprawi ich komfort życia. Strony www z sektora publicznego ułatwią załatwianie urzędowych spraw, bez konieczności udawania się do urzędów osobiście. Strony biznesowe umożliwią zrobienie najprostszych zakupów z dostawą do domu. Po drugie strony dostosowane osobom z niepełnosprawnościami są także łatwiejsze w odbiorze dla innych osób, przede wszystkim dla starszej części internautów. Strona internetowa z ergonomią dla osób niepełnosprawnych będzie także wpisywała się w najlepsze praktyki SEO. Dopracowanie funkcjonalności, użyteczności, zbudowanie serwisu, który jest przyjazny najbardziej wymagającemu użytkownikowi pozytywnie wpływa na pozycjonowanie, zwiększa szanse biznesowe i poprawia wizerunek marki.

Dostępność stron internetowych Wersja kontrastowa strony wykonana dla jednego z naszych klientów. Wersja kontrastowa strony wykonana dla jednego
z naszych klientów.

Błędy dotyczące dostępności dla osób niepełnosprawnych
– co pojawia się najczęściej?

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła strony administracji publicznej, a także podmiotów realizujących zadania publiczne, by sprawdzić czy realizują one wytyczne, które funkcjonują w polskim prawie od 2015 r. Z przygotowanego przez NIK raportu wynika, że błędów na stronach internetowych jest nadal sporo. Najważniejsze braki można także przełożyć na strony spoza sektora publicznego:

  • Błędy, które powodują, że odczytanie strony jest utrudnione – dotyczy to np. programów asystujących, takich jak czytniki ekranu,
  • utrudnienia wynikające z tego, że strony nie były dostosowane dla użytkowników posługujących się wyłącznie klawiaturą,
  • strony często nie są dostosowane do osób słabowidzących, nie mają wystarczającego kontrastu pomiędzy tekstem a tłem, treści często były źle wyróżnione,
  • brak lub utrudniona dostępność materiałów multimedialnych, takich jak filmy czy nagrania audio. Ma to szczególne znaczenie dla osób niewidomych i niesłyszących. Jeśli na stronach znajdowały się już nagrania audio to nie miały one odpowiedniego opisu tekstowego, a plików wideo nie wzbogacono o napisy czy autodeskrypcję.

Dostępność stron internetowych dla osób internetowych to nadal w wielu przypadkach problem. Nawet strony administracji publicznej, choć mają obowiązek, nie spełniają minimalnych założeń. Osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z internetu, przystosowanie witryny do ich potrzeb to nie widzimisię, tylko zaspokojenie potrzeb dużej grupy, a co za tym idzie spełnienie ich wymogów wyraźnie wpłynie na cały e-biznes.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Strona wykorzystuje pliki Cookies. Więcej informacji znajduje się tutaj. ZAMKNIJ